ENDÜLÜS GEZİSİ - MALAGA-GRANADA-CORDOBA-SEVILLA-RONDA-MARBELLA-MALAGA

ENDÜLÜS GEZİSİ - BÖLÜM I - GRANADA

23 Nisan tatilini fırsat bilip 22-26 Nisan VIP Turizm'in Endülüs Turuna MALAGA-GRANADA (1 gece) -SEVILLA (2 gece)-CORDOBA-RONDA-MARBELLA-MALAGA (1 gece) olmak üzere liseden daha önce de birlikte epey seyahat ettiğimiz 3 kız arkadaş Zil, Şal ve Gül...hele raks çok yakışır dedik katıldık:) Galiba hayatımda en etkilendiğim, en eğlendiğim, en güldüğüm tatildi diyerek geri döndüm. Abartmayayım biraz üstüne uyuyayım da öyle yazayım diye epeydir elim gitmedi yazmaya. 

Ama neredeyse bir ay oldu geleli vakit olmadı yazmaya. Baktım gerçekten hala aynı duygudayım. Hayalini bile kurmadığım bir rüya gibiydi Endülüs diyebilirim. Hele kız kıza gidilecek en doğru rotayı seçmişiz, hani her yıl bayramına denk getirip gidecek kadar kalben sevdim Sevilla'yı. Tüm bölgenin ayrı bir enerjisi, rengi ve aurası var, sanki başka bir zaman diliminde yaşıyorum gibi hissettim, bir film platosu gibi her yer, gerçeküstü bir yaşam gibi geldi bana.

İlk gün evden 06.00 da çıkıp gece 12.00 de Grana'daki otele dönmece şeklinde her gün çok tempolu bir o kadar da keyifli geziler yaptık. TK ile Ist-Malaga uçup Malaga'dan otobüsle Granada'ya geçtik. Turumuz uyumlu 20 kişi, rehberimiz Sevgili Enver Yılmaz bölgenin piri, çok bilgiliydi ve iyi aktardı bilgisini. Uzun yıllardır ilk kez bir turla turistik seyahate katıldım, ama iyi ki de öyle olmuş bu kadar yeri böyle rahat, sorumsuz, sorunsuz, rehberli gezme keyfi başkaymış.

VIP Turizm ile gitmemiz sayesinde sürprizsiz, keyifli, huzurlu bir gezi oldu. Önceden alınmış biletlerle, yapılmış rezervasyonlarla saraylarda, katedrallerde, arenada vs. hiç beklemedik ayrı girişlerden girdik. Tüm gezi boyunca VIP hizmet aldığımız doğrudur:) Gayet organize ve düzenli bir turdu. Hele Elhamra Kışlık Sarayı'nı gece gezmek meğer gerçekten bir ayrıcalıkmış. Biletler muhakkak önceden internetten alınmalıymış. Isterseniz sabah 09:00 da gidin günlük ziyaretçi kapasitesi dolduysa kapatıyorlar saray gişesini.

Bölge çok özel, tarihine girmeyeyim internette çok bilgi var. Sadece giriş olarak şu bilgiyi yazayım: 

"Endülüs Emevi Devleti: 711'de Afrika'dan gelen Müslümanlar, 8. asırdan 10. asra kadar kuzeydeki birkaç bölge dışında İspanya'ya hâkim oldular ve burada Endülüs medeniyetini kurdular. On birinci yüzyılda bu ülkenin iç karışıklıklarından faydalanan Hıristiyanlar kuzeyden başlayarak yarımadayı tekrar ele geçirmeye başladı. 1276 yılında Müslümanların elinde yalnızca güneydeki Granada kalmıştı. 1469'da Aragon ve Kastilya Krallıkları tek bir krallık altında birleşerek güçlü bir devlet kurdular. 1492'de Müslümanların son kalesi Granada Krallığı yıkıldı. Aynı yıl Kristof Kolomb İspanyol hükümdarının maddi desteğiyle Amerika'yı keşfettiği ünlü gezisine çıktı."

Ben rehberimizle uzun yollarda röportajlar yaparak buraların "Highlights" "Top 10" gibi özelliklerini, gezilecek görülecek, yemek yenecek yerleri sorarak epey detaylı öğrendim, gördüm, gideceklere bilgi olsun diye "mutlaka bunları yapın" şeklinde tavsiyeler vererek yardımcı olmak isterim. 

Benim gibi "Endülüs'ten önce gitmek istediğim yerler var" diye düşünenlere de gidin önce Sevilla Feria Bayramı zamanı Endülüs'e sonra da bana dua edin diyorum:)  Benim hiç mi hiç önceliğim değildi, arkadaşlarım sağolsun sayelerinde hayalimde bile olmayan çok özel ve güzel yerler gördüm, çok etkilendim.

Uzun uzun yazmak yerine (tabii ki yazacağım ben yine de, o ayrı:)) okunur kılmak için maddeler haline getireyim:

- Istanbul'dan sabah uçağıyla Malaga'ya inip otobüsle Granada'ya geçtik. Yol güzel, zeytinlikler yol boyunca doğası keyifli. Malaga zaten görülesi ama kalınası gerekli bir yer değil, dönüşte THY direkt uçuşu olduğu için son günü geçirip geceledik. Bence Sevilla'ya THY direkt uçmalı artık en kısa zamanda, bu kadar reklamını yapıyorum:)

GRANADA

OTEL
Otelimiz şehir merkezinde (zaten küçücük avuç içi gibi bir yer:) temiz, rahat, 4*, tavsiye ederim. Hem yeri hem konforu çok iyiydi:

Hotel Abades Recogidas
Adres: Calle Recogidas, 7, 18005 Granada, İspanya
Telefon:+34 958 53 54 84
http://www.abadeshoteles.com/hotel-abades-recogidas.htm
 
Malaga'dan çıkıp molayla 2 saatte otelimize vardık, bavulları odalara atıp hemen yürüyerek Granada'yı keşfe çıktık. Minik sokaklar, minicik meydan ve avlularıyla çok şirin, sempatik halkıyla huzurlu, sakin bir yer Granda. Nehir boyunca yürüdük, şehre karıştık. Sabah gidip bir gece kalarak ertesi sabah ayrılmak yeterli.

GRANADA'da BUNLARI YAPIN

- Yürüyerek şehir turuGranada Sokakları
Nehir kenarından Elhamra Sarayı'na bakış
- Tursuz gidiyorsanız mutlaka önceden Elhamra Kış ve Yaz Sarayları'na giriş bileti alın internetten. Sabah kapıda kalmak çok mümkün, kapasite dolduysa gişe kapanıyor. 

- Elhamra Sarayı'nı ilk gece Kışlık Sarayı ertesi sabah Yazlık Sarayı gezdik. Tavsiye ederim. Tek günde hem yorucu olur hem de gece aydınlatması (ki karanlık geldi bize elektriği idare ediyorlar gibiydi:) etkiliyor insanı.

Elhamra Kışlık Sarayı inşası Araplar tarafından 13. YY'da başlanmış, 150 yıl sürmüş yapımı, son kalan Arap Nasri Beyliği inşa etmiş. Günümüzde hem Arabistan'da hem Avrupa'da en büyük saraymış. Müslümanlar için bu nedenle çok önem taşıyor. İnce taş ve ahşap işlemeler çok görkemli. Anlatmak yerine fotoğraflarını paylaşıyorum sizlerle. 
Elhamra duvar süslemesindeki sık kullanılan arapça yazı: La Galibe İllallah = "Allah'tan Başka Galip yoktur" ve altta önemli sembol güneşler

Savaş ve fetih sonrası Zalim Pedro bu yazıyı desen olarak o kadar beğenir ki anlamını bilmeden Sevilla Alcazar Sarayı duvarlarına bu yazıyı süsleme olarak yaptırır:)Sedir Ağacı tavan ahşap işçiliği


- Arapların yaptığı Elhamra Sarayı o kadar ihtişamlı ve meşhur olmuş ki Kutsal Roma German Imparatoru V. Karl Kral Schalken fetihi tamamen gerçekleştirmek için gelip başka yer yokmuş gibi sarayın ortasına bayrak diker gibi kendi sarayını yapmış. Arabik motifli salonlardan birden Hıristiyan motifli salonlara geçiyorsunuz.- Arz Odası'nı gezin. Sarayda 124 sütun hurma ağacı taklit edilerek yapılmış.- Kullanılan Lapis Afganistan'dan getirilmiş gökyüzünün rengini en iyi veren renk olarak kullanılmış.- Ünlü Aslanlı Avlu hakkında varsayımlar çeşitliymiş. 12 Aslan saati mi simgeliyor? Eskiden aslanların her birinden saat başı sırayla ağzından su akarmış. Yoksa Yahudi sembolü olan 12 Kabileyi temsil eden 12 aslanı mı temsil ediyor?Aslanlı Avlu


- Bahçedeki havuz serinlik vermesinin ötesinde, gökyüzünü, ay ve yıldızları, astronomi hadisesini suya bakarak izlemek içinmiş, devamlı yukarı bakmak yerine suya bakarlarmış. 

- Yazlık Saray - Cennetü'l Arif (Generalife). Saray genel olarak sabah gezilmeli erkenden, hatta bir de not en geç Nisan sonuna kadar mümkünse. Mayıs sonuna doğru çok sıcak oluyormuş 40 derece sıcaklıkta gezilmez, hele sarayın içinde hiç durulmazmış. 

- Yazlık Saray daha kuytuda güzel bahçeleriyle öne çıkıyor, bu saray daha az ihtişamlı ama ışık, su ve süslemenin zerafetle kullanıldığı muhteşem bahçeleri, Alcazar yapılarını, Alcazaba kalıntılarını, Eski Garnizonu, İç Kaleyi de gündüz gezin.


- Saraydan sonra yanındaki Torre de la Vela'ya sabah çıkın, şehir manzarasını panoramik seyredin. Burada kalenin tepesinde bir çan var. Hikayesi rivayete göre savaş bittiğinde 2 Ocak 1492'de (tüm erkeklerin savaşa gittiğini düşünün) evlenmek isteyen genç kızlar kaleye çıkıp evlenme dileğiyle ilk kez çan çalmışlar. E tabi oğlanlar da boş durmamış sonraları, bekar kızlar geliyor diye düşermiş onlar da yollara, doğal single parti ortamında tanışırlarmış...:) Bizim Aya Yorgi dilek yürüyüşü gibi kızlar kaleye yürür, çan çalarmış, şehir için önemli bir gelenekmiş.


Torro de la Vela - Kale
Granada Kale'den Panoramik


- Şehirde İspanya’nın kurucusu Kraliçe İsabel ve eşi Kral Fernando’nun mezarlarının da bulunduğu  şehir katedralini, Katolik Hükümdarlar Kraliyet Şapeli'ni, Arap Pazarını gezin, nehir kenarını bir boydan bir boya yürüyüp, cadde ve yan sokaklardaki mağazalara da bakındınız mı sembolü ikiye kesilmiş nara benzetildiği için kesik nar olan bereketli Granada'yı görüp bitirdiniz demektir...


Granada'ya nehir kenarında rastladığımız sokak müzisyenleri ile veda edelimVe yola koyulduk en beğendiğim, gözümün önünden gitmeyen Sevilla'ya.... 

Sevgilerimle,
Aydan

Yorumlar

 1. Biletimi ayarliyorum hemen!! Bu kadar canli anlatilinca insanin mutlaka gidesi geliyor!

  YanıtlaSil
 2. Her yıl Nisan'da Strudeltag niyetine gidelim:))

  YanıtlaSil
 3. Aydancım kalemine gönlüne sağlık������ bu ekiple heryere varım💃💃💃🌹🌹🌹

  YanıtlaSil
 4. Asla ama asla Malaga ya Airbnb ile gitmeye kalkmayın tam bir rezalet yaşarsınız. Özellikle de kışın . Yalancı beyanlar ile ısıtıcılardan bahseden ama rutubet ve gece soğunu iliklerinize kadar işleten yalancı evsahipleri ile dolu. SHAME OF YOU Airbnb...
  https://www.airbnb.com.tr/rooms/14056207 özellikle Cynthia ismindeki bu şletmeci güzel fotoğraflarala historik evini güzel fotoğraflarla döşemiş. İğrenç karanlık ve rutubet dolu kliması çalışmayan ama ısıtıcım var diyerek yalancılıkla müşteri çekmeye çalışlan bir tip. Bir daha çocuklarımla asla Airbnb NEVER Airbnb you are disaster. Paranızı riske attığınız bir çukur gibi tatilinizde tek başınıza kalmanız da cabası. Telefonunda bol bol müzik dinlersiniz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

ANİ İŞİTME KAYBIM

YENİ HOBİM ÇİNİ BOYAMA

Kapalıçarşı Dosyası - Alışveriş Adreslerim